Култура

За сите канадски култура, од луѓе и јазикот на храна, пијат, книги, музика, и филм

Секојдневниот живот

Од здравствената заштита и образованието, на локално јадење и шопинг, на фестивали и нешта да се направи, добие заштита од гребење на животот во Канада

Домување, Работни места, & Пари

Наоѓање дома, работа, заштеда, и инвестирање во Канада - овде е како

Имиграција

Што треба да знаете за да живеат во, работат во, или имигрираат во Канада. Државјанство информации, премногу.

Патување

Патување идеи и совети за посета, турнеи, и одлучувањето за тоа каде да живеат во Канада.

Насловна » Архива од Тагови

Членовите означени со: Островот на Принц Едвард

На 10 Најевтини градови да купат дома во Канада
Декември 6, 2012 – 8:02 на | Нема Коментари
The 10 Cheapest Cities to Buy a Home in Canada

Ако сакате да купите четири спални, две-бања куќа, на евтини EST град во Канада е Виндзор, Онтарио, каде што вашите "сон дома" ќе чини во просек $170,991.

Но ако сакаш да поставите-Tle во Ванкувер, ...

Канада недвижности: Цената на купување на почеток
Ноември 19, 2012 – 5:43 на | Еден коментар
Canada Real Estate: The Cost of Buying a Home

Колку чини да се купи куќа во Канада? И каде се евтини EST градови за hous-ИНГ?

Канада хипотеки и домувањето корпорација (CMHC) неодамна го издадоа нивниот четврти quar-тер 2012 пријавите на реални ...

Среќен Ден на семејството, Ден на островите, Луис Рил ден ...
Февруари 17, 2011 – 5:51 часот | 2 Коментари
Happy Family Day, Islander Day, Louis Riel Day…

Во САД, третиот понеделник во февруари е за национален празник. Вашингтон Роденден (често cel-е-brated како Ден Претседателите ') Х-ORS Џорџ Вашингтон, првиот американски претседател.

Ако живеат во Онтарио, Алберта, Саскачеван, Принц Едвард ...

Канадскиот недвижности: На трошоците за купување на почеток сега
Ноември 5, 2010 – 7:04 на | 4 Коментари
Canadian real estate: The cost of buying a home now

Колку чини да се купи куќа во Канада?

Тоа зависи од тоа каде сакате да живеете.

Канада хипотеки и домувањето корпорација (CMHC) редовно објавува статистички податоци за цените на недвижностите во главните ...

Купување куќа? Канада 6 најевтиниот градови
Мај 20, 2010 – 2:40 часот | Еден коментар
Buying a house? Canada’s 6 cheapest cities

Форбс неодамна рангирана Најевтиниот канадски градови за да купи куќа, а победникот?

Тоа е CER-tainly не Ванкувер, кој има пратено најголемиот пораст на цените на главните пазари на Канада во првото тримесечје од 2010 година.

И ...